Istnieje wiele typów osłon okiennych: rolety dzień-noc, żaluzje pionowe, klasyczne, poziome oraz plisowane. Te ostatnio cieszą się coraz większą popularnością, gdyż są wielozadaniowe. Można je prać, co pozwala na utrzymanie ich w czystości. Jak zamontować rolety, aby pięknie się prezentowały?
Trudny wybór, prosty montaż
Chcesz kupić rolety i zamontować je bez pomocy fachowca? Wiedz, że znacznie trudniej wybrać odpowiednią roletę, niż ją zamontować. Polacy coraz częściej poszukują nowych, funkcjonalnych i ekologicznych produktów. Jak zamontować rolety w mieszkaniu? Współczesne rozwiązania montażowe, zarówno te inwazyjne jak i nieinwazyjne, stosowane w roletach, pozwalają na montaż bez użycia specjalistycznych narzędzi. Montaż inwazyjny jest z reguły trwalszy. Zapewnia niezakłócone użytkowanie rolety i lepszą estetykę. Montaż nieinwazyjny stawia na prostotę i szybkość tzw. montaż na uszach lub klejony do ramy. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto skonsultować wybrany wariant.
Jak zamontować rolety do skrzydła okiennego?
To idealne rozwiązanie dla rolet mini, lub klasycznych rolet (w kasecie lub bez). Decydując się na ten typ montażu, można swobodnie otwierać okno nawet przy zasuniętej rolecie. Przed montażem należy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię skrzydła okiennego. W pierwszej kolejności montuje się uchwyty. Przydają się do tego specjalne wkładki klejące, taśma piankowa lub klej. To produkty, które nie zostawią śladów po montażu, jak wywiercony otwór. Po zamontowaniu uchwytów umieszcza się w rurce z jednej strony mechanizm z łańcuszkiem, a po drugiej plastikową końcówkę. Całość należy dodatkowo zabezpieczyć.
Montaż uzależniony od rodzaju rolet
Przy pracach montażowych wszystko zależy od rodzaju rolety. Każdy konkretny produkt jest inny, podobnie jak detale, montowane do skrzydła okiennego. Wybierając roletę, należy się kierować rodzajem materiału oraz tym jaką funkcję ma spełniać roleta. Dzisiejsze rozwiązania to duży ukłon w stronę ekologii. Pozwalają na regulowanie temperatury o różnych porach roku. Dla przykładu roleta termoizolacyjna może zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu w upalny dzień nawet o 10 stopni. Dzieje się tak bez użycia prądu. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na oszczędności w portfelu, ale także chroni naszą planetę.
Przy nietypowym montażu lub oknach o niestandardowym wymiarach najlepiej zlecić pracę specjaliście.